Sıkça Sorulan Sorular

Mentorluk nedir?

  • Mentorluk en genel anlamıyla “tecrübeli bir kişi olarak, mesleğinde acemi sayılan bir kişiye hayatındak, bir sonraki adımı atmasını sağlayan kişi” olarak tanımlanmaktadır (Bakioğlu, Göğüş, Ülker, Bayhan, & Özgen, 2011).

Mobil mentorluk nedir?

  • Mentorluk kavramı son yıllarda “eğitmen”in ne olduğu hakkında tamamlanmamış tanımının yeniden oluşturulmasına yardımcı olmuştur (INTO, 2012). Mobil uygulamalar her geçen gün hayatımızda biraz daha vazgeçilmez bir hal almaktadır. Mobil mentorluk kavramı çağın gereği olarak hızlı, yerden ve zamandan bağımsız bir biçimde portatif mentorluk hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Böylece iş ve günlük hayat içerisinde sürekli iyileşme faaliyetleri için okul yöneticilerine yönelik destekleyici bir platform sunulmaktadır.

Mobil mentorluk ne işe yarar?

  • Okul yöneticileri için mobil mentorluk, hedef kitle olan okul yöneticilerinin mesleki ve kişisel olarak yönetimde karşılaştıkları sorunlar karşısında mentoırluk hizmeti sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda okul yöneticilerinin birbirleri ile iletişim kurabilmeleri sağlanmaktadır. Ancak diğer sosyal platformlardan farklı olarak baş mentor (uygulama yöneticisi) tarafından içerik düzenlenmekte ve kontrol edilmektedir. Böylece yalnızca bilimsel olarak dayanağı olan ve geçerliliği olan bilgiler paylaşılmaktadır.

Mobil mentorluk kapsamındaki içerik hangi kaynaklara dayandırılarak hazırlanmıştır?

  • Okul yöneticilerine yönelik mobil mentorluk, kullanıcılarına öncelikli olarak yaşanmış olaylardan ve literatürden hareketle örnek olaylar sunmaktadır. Bu kapsamda okul yöneticilerinin yönetimde karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümüne ilişkin öneriler sunulmaktadır. Çözüm önerilerileri okul yöneticileri ile yapılan görüşmeler ve literatürden elde edilen bilgiler dahilinde belirlenmiştir. Başlangıçta belirtilen yöntemlerle belirlenen sorunlar ve çözüm önerileri sürekli gelişme ve iyileştirmeye açıktır. İlerleyen süreçte tüm kullanıcıların birer mobil mentor olması ve okul yöneticilerinin mesleki tecrübelerini paylaşacakları bir platform oluştururlması hedeflenmektedir.

Sorunum var, mobil mentora ihtiyaç duyuyorum ne yapmalıyım?

  • Okul yöneticileri için mobil mentorluk uygulaması kapsamında kullanıcılar mentorluk hizmetine ihtiyaç duyduklarında öncelikle arama fonksiyonu ile benzer sorun yaşayan okul yöneticilerinin girdiği veya literatür ışığında hazırlanmış çözüm önerilerine ulaşabilirler. Sorunlarına yardımcı olacak bir çözüm önerisi bulamadıkları taktirde iletişim bölümüne sorunlarını, varsa alternatif çözüm yönlerini ve surumlarını anlatatıp baş mentora gönderebilirler. Sorunlar baş mentor tarafından çözüm önerisi eklenmiş veya başlık halinde uygulama içerisinde yer aldığında diğer katılımcılar tarafından da öneriler sunularak takip edilmesi mümkündür.

Çözüm önerim var nasıl paylaşabilirim?

  • İletişim bölümüne sorun ve çözüm önerisi yazılarak baş mentora gönderilir. Baş mentorun literatür ve uzmanlar dahilinde değerlendirip onayladığı taktirde çözüm önerisi yayınlanmaya başlayacaktır.

Üye olmanın sağlayacağı yararlar nelerdir?

  • Üye olan kullanıcılar çözüm önerilerinin altına herhangi bir onay gerekmeksizin yorum yapabilmektedirler. Üye olmayan kullanıcıların yaptıkları yorumlar ise öncelikle baş mentor onayına gönderilir ve onaylandığı taktirde yayınlanır. Üye olunduğu taktirde mobil mentor olmak daha kolaydır. Ayrıca sosyal ağlar üzerinden yapılacak faaliyetlerde ise üye olan kullanıcıların her girişte kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmeleri gerekmemektedir.

Uygulama genel olarak nasıl çalışıyor?

  • Okul yöneticileri için mobil mentorluk uygulaması temelde okul yöneticilerine mentorluk sunmaktadır. Bu sebeple ana fonksiyonu aramadır ve sayfanın baş kısmında yer almaktadır. Alt kısmında menüler arası geçişlerin kolay sağlanması için menü barı yer almaktadır. Takip eden kısımda içerik sırasıyla başlık, sosyal ağ bağlantıları ve bilgi şeklinde sunulmaktadır. Uygulamanın devam eden kısmında sırasıyla siteyi takip eden twitter kullanıcılarının son twitleri, en çok okunanlar, en son eklenenler, üye girişi ve eğitim haberleri bölümü yer almaktadır.

 

43 thoughts on “Sıkça Sorulan Sorular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code